WYJAZD DO MUZEUM HISTORII KATOWIC

W styczniu 2018 roku najmłodsi uczniowie naszej szkoły odbyli wyjazdy do Działu Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic, który zlokalizowany jest w Nikiszowcu, przy ul. Rymarskiej 4. Muzeum znajduje się w zespole robotniczych zabudowań z początków XX wieku.

Najpierw dzieci uczestniczyły w zajęciach warsztatowych na temat stroju śląskiego. Po krótkiej przerwie uczniowie zwiedzili wystawę "U nos w doma na Nikiszu", która odtwarza wnętrze nikiszowieckiego mieszkania. Typowe mieszkanie robotnicze w Nikiszowcu złożone było z kuchni, do której wchodziło się z sieni, oraz dwóch pokoi o łącznej powierzchni 63 m². W prezentowanej ekspozycji można zobaczyć meble, sprzęty oraz przedmioty codziennego użytku. Kolejna wystawa "Woda i mydło najlepsze bielidło" przedstawiła cały cykl pracy, jaką musiały wykonać kobiety, rozpoczynając od przyniesienia kosza do pralni, poprzez pranie na tarach, suszenie, maglowanie i kończąc na ułożeniu tkanin w wiklinowym koszu. Na koniec zwiedzający podziwiali obrazy wykonane przez artystów należących do Grupy Janowskiej.

Autor: Renata Głodek