BADANIA POSTAWY CIAŁA DZIECI POŁĄCZONE Z EDUKACJĄ DZIECI W ZAKRESIE ERGONOMII

Badania postawy ciała odbywają się  na terenie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przy ul. Medyków 12. Badania są bezpłatne i nieinwazyjnie oraz bezbolesne.

Polegają na ocenie postawy ciała urządzeniami mierniczymi (skoliometr, inklinometr, pion, linijk). Dodatkowo wykonane będzie badanie na platformie stabilometrycznej na której dziecko wykonuje kilka prostych testów (stanie z otwartymi/zamkniętymi  oczami,  stanie jednonóż). Badania zajmują ok 20 minut, są wykonywane przez zespół badawczy – pracowników Katedry Fizjoterapii Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach.

Tego samego dnia będą prowadzone gry i zabawy dla dzieci z zakresu dbania o swój kręgosłup, pakowania plecaka i prawidłowego jego noszenia oraz ćwiczenia kształtujące nawyki poprawnej postawy ciała przyjmowane w różnych pozycjach w trakcie nauki i zabawy. Program oparty jest o kontynuację zadań prowadzonych w ramach projektu „Od przedszkola do Seniora” w których uczestniczyły tylko pojedyncze klasy z każdego rocznika w październiku/listopadzie 2016 r.

Działania edukacyjno-badawcze odbywają się w ramach współpracy Szkoły Podstawowej nr 67 i SUM w Katowicach.

Koordynatorzy badań:

z ramienia SUM jest dr n. med. Anna Brzęk (aniabrzek@interia.pl)

z ramienia Szkoły jest mgr Katarzyna Piątkowska (k.piatkowska@O2.pl)