konkurs EKO RACE

W dniu 14 października br., podczas Śląskiego Festiwalu Nauki w Centrum Kongresowym w Katowicach, odbył się międzyszkolny konkurs EKO RACE, na którym naszą szkołę reprezentowały Wiktoria Skupińska i Basia Stefani z VI c. Zadaniem uczestników konkursu było stworzenie eko-wyścigówki, która w jak najkrótszym czasie pokona tor prosty o długości 4 m. Pojazdy biorące udział w wyścigu musiały być zbudowane w całości z materiałów z recyklingu (tzn. takich, które już wcześniej zostały użyte).

Ponieważ konkurs był skierowany nie tylko dla uczniów szkół podstawowych, ale i gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, można było podziwiać przeróżne pojazdy z różnymi napędami. Podziwialiśmy między innymi pojazd napędzany gaśnicą, pojazd-walec na rozciągliwą taśmę, pojazdy ze śmigłem, a nawet pojazd napędzany psem. Było naprawdę wesoło. Pojazd naszych uczennic wykonany był z tektury, rurek do napojów, patyczków do szaszłyków, resztek podkładu pod panele i ze starego balona, który był jego głównym napędem. Najpierw uczestnicy demonstrowali swój pojazd jury. Następnie w eliminacjach każdy pojazd mógł wykonać 3 przejazdy i liczył się najlepszy czas. Do finału zakwalifikowało się 5 najlepszych zespołów, w tym Wiktoria i Basia, które były jedynymi dziewczynami biorącymi udział w konkursie. W finale poszło im świetnie i ostatecznie zajęły II miejsce – przegrały tylko z pojazdem napędzanym gaśnicą J.

Po konkursie można było skorzystać z atrakcji Śląskiego Festiwalu Nauki – uczestnicy konkursu wykonywali doświadczenia chemiczne, poznawali tajniki kryminalistyki, robili „super gluty”, budowali most bez gwoździ, próbowali jak smakują robaki, brali na ręce straszaka, dotykali małży wielkości arbuza, oglądali przekrój stalagmitów i pereł jaskiniowych, uczyli się szyfrowania, a nawet grali w gry komputerowe. Atrakcji było naprawdę dużo!

Janina Pastuszka