„SPRZĄTANIE ŚWIATA 2016”

27 września  kolejne dwie klasy szóste pod opieką wychowawczyń- pani Adamskiej i pani Ozgi oraz pracowników Nadleśnictwa wzięły udział w akcji „Sprzątanie Świata” połączonej z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Uczniowie zebrali wiele worków śmieci na ścieżce edukacyjnej w pobliskim lesie.

’’SPRZĄTANIE  ŚWIATA’’

Na naszej planecie mnóstwo jest śmieci,

więc do ich zbierania zabierają się dzieci.

Sprzątanie świata we wrześniu mamy,

więc jak możemy- pomagamy.

Dwie klasy szóste „c” i „e”,

we wtorek złączyły siły swe!

Na wielkie sprzątanie wyruszyliśmy

i tony śmieci razem zebraliśmy.

Byliśmy w lasach w okolicy szkoły,

posprzątaliśmy wszystkie zakamarki i doły.

Papiery, butelki, puszki, kozaki

do worków wrzucały dziewczyny i chłopaki.

Na koniec kiełbaski z ogniska zjedliśmy

i do szkoły z uśmiechem wróciliśmy.

Basia Stefani,  klasa VI c

Jak co roku  nasza szkoła wzięła  udział w akcji „Sprzątanie świata”. Wszystko zaczęło się od tego, że pani po lekcjach oznajmiła nam o planowanym w następnym dniu wyjściu do lasu, w celu posprzątania śmieci. Rano dużo uczniów przyszło z odpowiednimi rękawiczkami i workami na śmieci. Dla tych, którzy nie przynieśli własnych sprzętów do sprzątania czekały zapasy na portierni. Sprzątanie otoczenia rozpoczęliśmy na drugiej lekcji wraz z wychowawczynią, panią Kosek. Śmieci napotykaliśmy wszędzie: w rowach, w krzakach i na ścieżkach. Worki aż pękały od różnych butelek, papierów, szkła i puszek niedbale zostawionych w lesie. Wychodząc z lasu, zauważyliśmy porzucony na obrzeżu telewizor i mikrofalówkę! To oburzające, że ludzie mają wciąż takie pomysły, zamiast skorzystać z kontenerów lub miejsc specjalnie do tego przeznaczonych. Również nasza szkoła organizuje raz w roku takie dni, podczas których rodzice mogą przynieść zepsute i nieużywane sprzęty elektroniczne i AGD. Takie śmieci, gdy zostają bezmyślnie porzucone, są szczególnie zagrażające dla środowiska.

Po skończonej akcji mieliśmy poczucie satysfakcji, że w ten sposób mogliśmy przyczynić się do porządku w przyrodzie. To również uświadomiło nam jak ważne, żeby pamiętać o wyrzucaniu śmieci do koszy, ponieważ zaśmiecony las to smutny widok.

Zosia Wojciechowska  klasay 5c