AKCJA WOJEWÓDZKIEJ STACJI SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNJ w KATOWICACH "BRĄZOWO, ALE CZY ZDROWO?"

Celem akcji pod hasłem „Brązowo, ale czy Zdrowo jest kształtowanie postaw i zachowań zdrowotnych ludności, związanych z bezpieczeństwem korzystania z promieni słonecznych w okresie letnim.

Zwrócenie uwagi na problemy zdrowotne wynikające z nieodpowiedzialnego korzystania  z promieniowania ultrafioletowego (UV) w solariach oraz przekazanie informacji  o zdrowotnych konsekwencjach promieniowania UV poprzez działania informacyjno-edukacyjne skierowane do młodzieży, a także do rodziców oraz właścicieli solariów.

PROMIENIOWANIE SŁONECZNE NIE JEST OBOJĘTNE DLA SKÓRY CZŁOWIEKA.

BĄDŹ OSTROŻNY ZACHOWAJ UMIAR!

Zalecane środki chroniące przed nadmiernym promieniowaniem UV(wg WHO):

• należy ograniczyć czas przebywania na słońcu w godz. 10.00 – 14.00
  • należy robić przerwy w opalaniu się, częściej przebywać w cieniu
  • należy nosić ubrania ochronne, bawełniane, nie eksponować całego ciała
  • należy nosić okulary przeciwsłoneczne z panelami bocznymi, które stanowią 99-100% ochrony przed UVA i UVB dla oczu
  • należy używać kremów ochronnych o szerokim spektrum ochrony przeciwsłonecznej
  • należy unikać korzystania ze sztucznego promieniowania UV w solariach
  • należy chronić niemowlęta i dzieci już od najmłodszych lat i uczyć je wraz  z wiekiem racjonalnego korzystania ze słońca

Dzieci i młodzież są szczególnie narażone na szkodliwy  wpływ promieniowania UV. Nadmierna ekspozycja na słońce, szczególnie sztuczne, może przyczynić się do powstania raka skory w późniejszym wieku, ponieważ skóra jest bardziej podatna na szkodliwe skutki promieniowania UV  w okresie rozwojowym.

Pamiętaj!

Nadmierna  ekspozycja na promieniowanie UV prowadzi do niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych.