Uczymy się przez zabawę

Składanie elementów, które nas uczą to świetna zabawa. Dzięki Laboratorium Przyszłości dostaliśmy nowe możliwości. Zatem zobaczcie czego  nauczyli się nasi drugo- piąto- i szóstoklasiści.

Najmłodsi składali przestrzenne konstrukcje, utrwalając sobie informacje na temat figur geometrycznych. Klocki miały kształt prostokąta, dwóch różnych trójkątów, pięcioboku i sześcioboku. Pomysłowa pomoc naukowa, żywe kolory i przede wszystkim kreatywność naszych uczniów dała świetne efekty.

Piątoklasiści budowali żaglowóz. To pojazd poruszający się na kołach, ale napędzany za pomocą żagla.  Wyzwanie było trudne, bo chociaż instrukcja, z której korzystali była czytelna, to poziom skomplikowania pojazdu wymagał skupienia i precyzji wykonania. Za to zabawa po zbudowaniu żaglowozów sprawiła dużą frajdę. Zwłaszcza, że pojazd ten dawał możliwość zmiany kąta nachylenia żagla i sprawdzenia jakie to przyniesie efekty w rywalizacji z kolegami i koleżankami.

Szóstoklasiści dostali zestawy do budowania obwodów elektrycznych i elektronicznych. Połączyli obwody z żarówką, zobaczyli, że dioda półprzewodnikowa świeci podłączona tylko w określony sposób, cieszyli się wirującymi śmigłami i włączali piosenkę z życzeniami urodzinowymi za pomocą czujnika wibracji. Takich możliwości dotąd nie było na lekcjach techniki. Cieszyły się nie tylko dzieci, ale i nauczyciel :)

Autor: Janina Pastuszka