KONKURSY ZTU 2022

W ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł corocznie organizowane są konkursy profilaktyczno-edukacyjne Uśmiech.
W 2022 roku przygotowane zostały aż trzy konkursy:

- dwa indywidualne:

1. Nie czas na nudę! – konkurs plastyczno-literacki
  2. Zagraj w skoczka – konkurs logiczny

- zespołowy – Nie czas na nudę – konkurs filmowy.

1. Nie czas na nudę! – konkurs plastyczno-literacki (indywidualny)

Zadanie konkursowe:
    Wykonanie pracy plastycznej lub literackiej, prezentującej sposób na pokonanie/poradzenie sobie z nudą lub pomysł na spędzanie czasu bez nudy, który według wyobraźni i kreatywności uczestnika konkursu zasługuje na pokazanie.

Prace plastyczne zgłaszane do konkursu mogą być wykonane dowolną techniką pozwalającą na utrwalenie obrazu (lub kształtu) na wybranym materiale. Mogą zatem być narysowane, namalowane, wyklejone przy użyciu plasteliny, kolorowego papieru, krepy, produktów spożywczych (np. ryżu), uformowane z modeliny, wykonane z kasztanów, żołędzi, zapałek, guzików itp.

Praca literacka nadesłana na konkurs może liczyć najwyżej 3 (trzy) strony A4 znormalizowanego druku (5400 znaków). Praca może zostać napisana za pomocą programu komputerowego lub odręcznie. Praca napisana odręcznie musi być czytelna. Praca napisana nieczytelnie będzie odrzucana.

Prace konkursowe muszą spełniać następujące wymogi:
    a) format arkusza papieru lub innej powierzchni wykorzystanej do wykonania pracy plastycznej nie może być mniejszy niż A5 (148 mm x 210 mm) i większy niż A0 (841 mm x 1189 mm),
    b) w przypadku prac przestrzennych najdłuższy wymiar (długość, szerokość, wysokość) nie może przekraczać 100 cm,
    c) substancje lub materiały użyte do wykonania pracy konkursowej (kredki, farby, plastelina, krepa, drewno, artykuły spożywcze) powinny być suche i trwale przymocowane do powierzchni pracy,
    d) prace literackie mogą liczyć do 5400 znaków.

Jak wysłać pracę
    Na adres: SPiDR, ul. Grochowska 45a, 60-277 Poznań (z dopiskiem na kopercie „Konkurs plastyczny Nie czas na nudę!”)

Można też wysłać fotografię/skan swojej pracy na konkursowego mailabeznudy@trzezwyumysl.pl.
    Wysyłając pracę w takiej formie, należy dołączyć krótki opis dotyczący techniki wykonania pracy oraz zgodę rodzica/opiekuna prawnego o następującej lub podobnej treści: Ja (imię i nazwisko) zapoznałem się z regulaminem konkursu „Nie czas na nudę!”, akceptuję jego warunki i zezwalam mojemu dziecku (imię i nazwisko) na udział w konkursie.

2. Zagraj w skoczka – konkurs logiczny (indywidualny)

Zadanie konkursowe:
    Zadaniem uczestnika konkursu „Zagraj w skoczka” jest odgadnięcie ukrytego w diagramie hasła – cytatu oraz autora. Uczestnik konkursu, aby odkryć ukryte hasło porusza się po diagramie ruchem konika szachowego „skoczka” (L) w dowolną stronę zaczynając od pola umieszczonego pośrodku. Dla ułatwienia w diagramie zaznaczona została pierwsza litera z hasła oraz podpowiedź pierwszego ruchu skoczka. (ulotka konkursowa „Nie czas na nudę!oraz ZAGRAJ W SKOCZKA*)

Jak wysłać hasło?

Na adres: SPiDR, ul. Grochowska 45a, 60-277 Poznań (z dopiskiem na kopercie „Zagraj w skoczka”).
    Hasło można również wysłać na konkursowego mailaskoczek2022@trzezwyumysl.pl.
    Wysyłając hasło w takiej formie, należy dołączyć zgodę rodzica/opiekuna prawnego o następującej lub podobnej treści: Ja (imię i nazwisko) zapoznałem się z regulaminem konkursu „Zagraj w skoczka”, akceptuję jego warunki i zezwalam mojemu dziecku (imię i nazwisko) na udział w konkursie.

3. Nie czas na nudę – konkurs filmowy (zespołowy)

Zadanie konkursowe:
    Zadaniem uczestników konkursu filmowego „Nie czas na nudę” jest nagranie krótkiego (maksymalnie 3 minutowego) filmu pod hasłem „Nie czas na nudę”. Od autorów filmu zależy w jaki sposób przedstawią tematykę filmu. Film ma stać się inspiracją dla rówieśników do spędzania czasu w sposób atrakcyjny i konstruktywny, bez czasu i miejsca na nudę.

Praca konkursowa może zostać wykonana przez zespół składający się minimum z 3 osób.

Jak wysłać film
    Na adres: SPiDR, ul. Grochowska 45a, 60-277 Poznań (z dopiskiem na kopercie „Konkurs filmowy”)
    Można też wysłać film na konkursowego mailakonkursfilm@trzezwyumysl.pl.
    Wysyłając krzyżówkę w takiej formie, należy dołączyć zgodę rodzica/opiekuna prawnego o następującej lub podobnej treści: Ja (imię i nazwisko) zapoznałem się z regulaminem konkursu „Nie czas na nudę”, akceptuję jego warunki i zezwalam mojemu dziecku (imię i nazwisko) na udział w konkursie.

Należy pamiętać o właściwym opisaniu prac konkursowych – metryczce, która musi zawierać:

a) imię i nazwisko,
b) nazwę i adres szkoły (do której się aktualnie uczęszcza),
c) klasę (do której się aktualnie uczęszcza),
d) nazwę gminy (miasto Katowice),
e) adres prywatny (w przypadku uczniów klas VIII SP),

oraz do pracy należy dołączyć wyrażenie zgody na udział w konkursie (plastyczno-literackim / Zagraj w skoczka / filmowym) rodzica/opiekuna prawnego.

Nagrodami głównymi w konkursie plastyczno-literackim będzie wysokiej klasy sprzęt audio, zestawy muzyczne, zestawy sportowe.
W konkursie „Zagraj w skoczka” zostanie przyznanych 5 równorzędnych nagród, a będą nimi zestawy Lego – Harry Potter, Szachy Czarodziejów w Hogwarcie.
Nagrodami głównymi w konkursie filmowym będą zestawy gier planszowych dla placówki, którą reprezentuje zwycięska grupa.

* Wersje papierowe ulotek konkursowych zawierających krzyżowkę, można również pobrać u Psychologa szkolnego (sala/gabinet nr 59) - w godzinach urzędowania i do wyczerpania zapasów Śmiech

Autor: Psycholog szkolny