PROJEKT UNICEF "WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA"

Zapraszamy do udziału w jednym z najpopularniejszych projektów edukacyjno-pomocowych UNICEF - akcji WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA. To już szósta polska edycja światowego projektu, którego początki sięgają 1999 roku. W ramach projektu uczniowie przygotowują szmaciane laleczki, które symbolizują pomoc uczniów dla najbardziej potrzebujących dzieci na świecie.

Każda z nich będzie miała swoją tożsamość. Dzieci wybierają kraj pochodzenia dla wykonanej przez siebie laleczki, określają jej kolor skóry, strój, a także imię i wiek, które umieszczą w „akcie urodzenia”. W akcję mogą zaangażować się rodzice, dziadkowie i opiekunowie dzieci.

SZABLONY LALECZEK DOSTĘPNE SĄ U PANI JANINY PASTUSZKI i PANI MARTY PŁAWECKIEJ

Laleczki zostaną zaprezentowane dnia 23.03.2022 roku. Dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na szczepienia dzieci w Afryce.

CELEM PROJEKTU JEST:

• kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury,
  • pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne,
  • zebranie środków na ratowanie życia dzieci w najuboższych krajach świata.

DLACZEGO WARTO WZIĄĆ UDZIAŁ W KAMPANII?

Odpowiedź wydaje się oczywista! Poza fantastyczną zabawą towarzyszącą szyciu szmacianych laleczek, uczestnicy projektu przyczyniają się do poprawy losu setek tysięcy dzieci na świecie. Dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności w dotychczasowe edycje projektu „Wszystkie Kolory Świata” udało się pozyskać blisko 3,4 miliona złotych na ratowanie życia dzieci!

Etapy projektu:

1. Edukacja o problemie szczepień dzieci na świecie – uczniowie poznają problemy dzieci
z krajów rozwijających się, dowiedzą się o problemie dostępu do szczepień. W oparciu o materiały dydaktyczne UNICEF nauczyciele przybliżą uczniom sytuację ich rówieśników
z innych części świata.
2.Podróż przez kontynenty – dzieci podczas zajęć bądź w formie pracy domowej, wybiorą kraj, z którego będzie pochodziła ich laleczka. Zbiorą jak najwięcej informacji o geografii kraju, a także o jego mieszkańcach: zwyczajach, kulturze, itp. Informacje te nie tylko wzbogacą ich wiedzę, ale posłużą im do przygotowania swojej laleczki.
3.Przygotowanie laleczek przez uczniów – uszycie laleczki jest niezwykle proste!
W oparciu o szablon wysłany przez UNICEF dzieci przygotowują swoje charytatywne laleczki, które ubiorą i przyozdobią w sposób odpowiadający kulturze kraju, który wcześniej wybrały.
4.Dzień Wszystkich Kolorów Świata - podczas specjalnego wydarzenia zorganizowanego w placówce odbędzie się prezentacja laleczek. Na ten dzień dzieci zaproszą rodziców, dziadków, opiekunów i społeczność lokalną. Każdy będzie mógł wybrać laleczkę, zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie dziecka przekazując na ten cel darowiznę.
5.Konkurs na „najbardziej oryginalną laleczkę” - każda realizująca projekt placówka, będzie mogła wziąć udział w konkursie na najbardziej oryginalną laleczkę. Nagrodą jest koncert Majki Jeżowskiej – Ambasadora Dobrej Woli UNICEF w zwycięskiej szkole.

Poniżej możecie zobaczyć nasze  laleczki  z poprzedniej akcji.

Autor: Agnieszka Adamska