Uczniowie klas VIII - jak poradzić sobie ze stresem przed egzaminem?

Czym jest stres i po co nam on?

Każdy z nas doświadcza stresu.
Każdy.
Jest to reakcja naszego organizmu na wydarzenia,
które zakłócają jego równowagę, obciążają go.
Często dawka stresu przekracza nasze możliwości
poradzenia sobie z nim.

Stres jest „prezentem” od naszych praprzodków.
Wiele tysięcy lat temu dla człowieka to dzikie zwierzęta, pogoda lub inni ludzie stanowili dla niego codzienną troskę.
Wówczas mocne bicie serce, ukrwienie mięśni, głębokie oddechy dodawały mu energii, umożliwiały ucieczkę lub walkę i pozwalały mu przetrwać, przeżyć.

Przed sprawdzianem trzęsą Ci się ręce,
boli Cię żołądek i serce wali jak oszalałe?
To adrenalina, będąca odpowiedzią na jakikolwiek stres.
Jest reakcją organizmu na wyzwanie.

Jak poradzić sobie ze stresem?

• Nauka – poucz się, ale też nie przesadź. Dwudziestogodzinny maraton dzień przed egzaminem nie przyniesie korzyści. Jeśli Twój czas na naukę jest już ograniczony – powtórz najważniejsze zagadnienia.
  • Sen – wyśpij się, gdyż umysł pozbawiony snu to umysł o obniżonych zdolnościach do przetwarzania informacji i trzeźwego myślenia.
  • Przygotowanie garderoby i „niezbędników” – dzień przed przyszykuj swój strój, długopisy itp. Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę.
  • Pozytywne nastawienie – uwierz w siebie  i w swoje możliwości, myśl o sobie dobrze.
  • Trudności = wyzwania – wszelkie trudności, na które napotykamy podczas naszego życia mogą nas czegoś nauczyć.
  • Aktywność fizyczna jest najprostszą i najskuteczniejszą formą walki ze stresem. Jesteś już spięty perspektywą egzaminów w następnym tygodniu? Idź pobiegać.
  • Rozmowa z bliskimi – korzystaj z pomocy rodziny, czy przyjaciół lub innych zaufanych osób. Poznając opinię bliskich na temat Twojego problemu, spojrzysz na niego z innej perspektywy i może okazać się mniejszy niż dotychczas.

Tuż przed egzaminem…

Skup się na oddechu koncentruj się na wdechu i wydechu, staraj się, aby oddech stał się unormowany i powolny. Gdy zapanowałeś już nad swoim oddechem, staraj się zauważać to,
co jest dookoła ciebie, zwracaj uwagę na szczegóły otoczenia, przeniesienie uwagi z tego,
co czujesz na to, co widzisz, łagodzi stres.

Pamiętaj, że egzamin kończy się w momencie wyjścia z sali – nie roztrząsaj po jego zakończeniu swoich odpowiedzi, nie wdawaj się w dyskusje na temat możliwych poprawnych odpowiedzi klucza, nie dołączaj do grupek, które na korytarzu wypytują się wzajemnie
„a co miałeś w trzecim?”. Niczego już nie zmienisz, a roztrząsanie kwestii egzaminu tylko pogłębi stres, którego i tak masz już wystarczająco dużo.

Drodzy Ósmoklasiści – POWODZENIA Śmiech

Opracowano na podstawie: