EKSPERYMENTUJEMY

Pewnego marcowego dnia, tj. 15 marca bieżącego roku szkolnego na uczniów klasy I b czekała niespodzianka. W klasie był już nasz Gość – pani Ania, którą dzieciaki nazwały „czarodziejką”.

Po przekroczeniu progu klasy uczniowie zobaczyli rozstawione na ławkach kolorowe tace, a na nich dodatkowe rekwizyty: menzurki, szklane pojemniki, plastikowe rurki i łyżeczki oraz wiele innych. Uczniowie z uwagą i skupieniem słuchali opowieści pani Ani o tym, co będą robić. Próbowali rozpoznawać niektóre składniki wykorzystywane w czasie doświadczeń, mogli je nawet powąchać . A potem zaczęła się zabawa na całego. Dzieci postępowały zgodnie z instrukcjami podawanymi  przez naszą  „czarodziejkę” i łączyły ze sobą różne składniki (olej, sok z czerwonej kapusty, i inne). I zaczęło się…w szklankach coś pulsowało, pływało, migotało i zmieniało barwę, ... potem znowu czegoś dosypali i pojawiła się olbrzymia piana, która wypłynęła niczym lawa z krateru wulkanu. Uczniowie postępując zgodnie ze wskazówkami pani Ani, dodawali  odpowiednich produktów  we wskazanych proporcjach i w ten sposób samodzielnie wyczarowali pojemniki pełne białego środka, przypominającego wyglądem śnieg, który się nie topił. Na koniec spotkania, wszyscy jego uczestnicy dostali na pamiątkę świecące bransoletki.

Pani Ania w ramach podziękowań otrzymała gromkie, gorące brawa. Ach, cóż to była za dzień!  Uczniowie wspominają go do dziś.

wych.  klasy I b